Tri mačiatka

Láska je silnejšia ako smrtiaci vírus, ktorý mnohým z nás vzal najbližších: Starých rodičov, mamy, otcov, strýkov, tety, bratov, sestry, priateľov… Nehľadel na to, ako veľmi sme ich milovali, nemal žiadny súcit. Láskyplný príbeh Tri mačiatka, zachytáva priateľstvo dievčatka a mačacích súrodencov počas štyroch ročných období. Na pozadí záhrady s letným domčekom a jej múdrym a šikovným dedkom, sa detskí čitatelia dozvedia zaujímavostí o prírode, vrátane nevšedných momentiek zo života zvieratiek a hmyzu. Rozprávka nenásilnou formou ukazuje dieťaťu všemocnú tvár prírody, pred ktorou musí mať človek úctu a rešpekt už od narodenia. Autorská fantázia konanie a spomienky hlavnej detskej hrdinky posúva ďaleko za hranice záhrady. Nevšedný príbeh plný porozumenia, opisovaný čistou dušou rozprávačky v stále neukončenom období pandémie Covid 19, poukazuje na to, že skutočná láska je silnejšia ako smrť, a tí, ktorých milujeme, žijú naďalej v našich srdciach.

Holub Piero (2022)

Holuby žijúce v kŕdli na morskej pláži postupom času prestanú lietať. Prednosť svojich predkov považujú za zbytočnú, keďže bez námahy majú postarané o zvyšky jedál z neďalekej reštaurácie. Život im organizuje kráľovský radca Fogel, ťažiaci zo svojej prefíkanosti. Uchlácholeným holubom po čase zakrpatejú krídla a zväčšia sa telá až tak, že už nemajú silu vzlietnuť. S takýmto životom sa mladý holub Piero odmieta zmieriť. Túži dosiahnuť oveľa viac, ako len jestvovanie v konzumnom kŕdli. Vďaka odhodlaniu, usilovnosti a silnej vôli sa priblíži k naplneniu svojich snov. Táto cesta prinesie Pierovi množstvo strastí, ale aj iné ponímanie šťastia, lásky, obetavosti a čestnosti. V prelomovej situácii mu to zachráni život.

Keď ťa chytím, tak ťa zjem (2017)

Čo sa stane, keď kocúrovi Murovi chutia viac medovníkové srdcia ako myši? Čo sa stane, keď myšiakovi Timovi chutia viac vtipné verše ako syry? A čo sa stane, keď Cyril Veršovič Prvý musí písať svoje básne odznova? Naozaj zje myšiaka Tima, až ho chytí? Jedno je isté: začne sa veľká detektívna naháňačka! Vyhrá ju ten, kto vypátra najviac vyhryzených písmeniek a vráti ich do Cyrilových básničiek. Interaktívna knižka pre malých aj veľkých výmyselníkov.

Najkrajšia kniha Slovenska 2017 v kategórii literatúra pre deti a mládež. Cena Márie Ďuríčkovej za literatúru pre deti udelená Spolkom slovenských spisovateľov za knižnú tvorbu roku 2017.

Krajinka Bodliačikovo (2011)

Hlavnou postavou najnovšej knihy skúseného detského autora Jozefa Kollára je úplne obyčajný fialový kvet, ktorý rastie na každej lúke – bodliak. Na pohľad pekný, na dotyk pichľavý. Autorská fantázia mu vdýchla ľudskú dušu a premenila kvety na malých ľudkov – Bodliačikov. V šestnástich kapitolách poodhalí malému čitateľovi všetky taje života jej obyvateľov. Ich sprievodcami sú malý Bodliačik Pípí a slávny vynálezca Leo Nardo. Spolu s nimi zažijú deti rôzne dobrodružstvá: stretnú sa s mimozemšťanom Tinim, zachránia Bodliačikovo od povodne či vyslobodia zo zajatia lesné Bublinky. Niektoré príbehy sú interaktívne – na ich konci je návod na vlastný vynález, recept alebo hádanky.

Majusov najobľúbenejší gombík (2008)

Témy príbehov vychádzajú z bolesti syna i otca. Nie sú poznačené ľútosťou a ťažobu straty. Hovoria o hĺbke smútku, súcitu, spoluúčasti, radosti, ale aj o tom, čo drží človeka pevne na zemi, čo mu pomáha napredovať životom. Hovoria o odvahe a riskovaní, o vyrovnaní sa s vlastným omylom, o súdržnosti a pomoci v kruhu najbližších.

Ponpia a Piapon (2003)

Rozprávkové príhody dvoch duchov.

Srdce čiernej labute (2001)

Rozprávková kniha je určená deťom od 8 do 108 rokov. Príbehy vás zavedú napríklad do krajiny žiarovky Editky; vyrozprávajú o ceste obláčika Pukiho a vďaka veľkej láske, tu zostal príbeh O snehuliačikovi s ľadovým srdcom a opustenej piecke.